لیگ فوتسال و فوتبال ساحلی مازندران

برنامه ، نتایج و اطلاعات فوتسال و فوتبال ساحلی مازندران

درمان آسیب دیدگی در فوتسال

مداوای اولیه عضو آسیب دیده


نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

هنگام پیچ خوردگی یا ضرب دیدگی عضو ، چه باید كرد؟گروهی گذاشتن یخ و سرد كردن را توصیه می كنند در حالیكه گروهی دیگر راه حل را گرم نگاه داشتن دانسته اند.سرد كردن عضو در 24 ساعت اولیه پس ازآسیب بهترین راه مداوای تقریبا هر نوع آسیب است.رنگ دستهای خود را پس از نگاه داشتن آنها در آب سرد به یاد بیاورید. سفیدی دستهای شما حاكی از انقباض عروق خونی و كم رسیدن خون به آن ناحیه است.این امرجلوگیری از خونریزی و كم رسیدن خون به عضو را به دنبال دارد. تورم عضو آسیب دیده التیام و بهبود آن را مختل خواهد كردوسرد كردن عضو از این عمل جلوگیری خواهد كرد. پس از گذشت 24 ساعت از زمان آسیب باید عضو آسیب دیده را گرم كرد تا عروق خونی تركیبات مضر و اضافی را از محل خارج كندو عضو آسیب دیده هر چه زودتر عملكرد طبیعی خود را بازیابد.قطعات خرد شده یخ را داخل یك كیسه نایلونی بریزیدو محكم روی محل آسیب قرار دهید . میتوان كیسه یخ را با یك باند كشی روی موضع ثابت كرد. فشار بر موضع به جلوگیری از تورم كمك می كند.عضو آسیب دیده را بالاتر از قلب قرار دهید.همچنین بدانیدكه زمان لازم برای قرار دادن هر كیسه یخ روی محل آسیب 20 دقیقه است.هر 4 تا 6 ساعت یكبار این عمل را تكرار كنید.
وقتی مینیسك پاره می شود


نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

میینیسك یك غضروف هلالی شكل است كه در مفصل زانو قرار داردو اتصال دهنده استخوان ران و درشت نی است.سطح مقطع آن مثلثی شكل است و به حاشیه لایی بین مفصل زانو متصل است . در هر زانو در مینیسك وجود دارد كه مینیسك بیرونی آن را مینیسك جانبی و مینسیك داخلی را مینیسك میانی می نامند. از آنجا كه مینیسك سطح مفصل استخوان را می پوشاند باعث استقامت و پایداری زانو می شود.مینیسك نقش بسیار مهمی در جذب یك سوم ضرباتی كه به سطح غضروف مفصل وارد می اید دارد و برداشتن آن می تواند سبب تخریب مفصل زانو شود.در واقع هر چرخش یا حركت ناگهانی در وضعیت خمیدگی زانو می تواند باعث پارگی منیسك شود.

علائم پارگی

درد اولین علامت پارگی منیسك است . البته درد ممكن است خفیف باشدو شخص بتواند به فعالیت روز مره اش ادامه دهد.اما هرگاه بخشی از مینیسك بین استخوان ران و درشت نی قرار گیرد درد شدیدی ایجاد می كند . مینیسك دارای عروق خونی نیست ودرهنگام پارگی خونریزی نمی كند. اماممكن است عروق اطراف آن هم دچار پارگی شود در این شرایط تورم به وجود می آید. احساس گرفتگی و قفل شدن یا صدائی مانند تق تق معمولا از نشانه های آسیب مینیسك است.

درمان

اگر مقدار پارگی جزئی باشد تحت نظر فیزیو تراپ تمرین هائی برای تقویت عضلات انجام می شود . وجود این درمان گرها باعث می شود بیمار اطمینان حاصل كندتمرینات ورزشی به درستی انجام می شود بدون اینكه خطر وارد شدن صدمه مجدد و یا جدیدی به زانو وجود داشته باشد.بسته به شدت ضایعه سن فرد و شغل او درمان های بسیار متفاوتی برای پارگی منیسك صورت می گیرد. در صورتی كه میزان پارگی منیسك خیلی شدید باشد ممكن ایست پزشك انجام عمل جراحی باز یا جراحی ((آرتوسكوپیك)) را برای مشاهده شدت ضایعه یا درمان پارگی آن مورد استفاده قرار دهد.درصورتی كه بیمار جوان باشد پزشك می تواند مینیسك را در جای خودش بخیه بزند .

دوران پس از عمل جراحی یا ترمیم مینیسك ممكن است هفته ها طول بكشد و انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل نیز در صورت برداشتن مینیسك اندكی متفاوت خواهد بود. در این شرایط هرگز نباید از وزنه استفاده كرد.


چطور رباط پاره نکنیم

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

ورزش فوتبال یکی از پربرخوردترین رشته های ورزشی است که در آن فیزیک نقش بسیارمهمی را دارااست .  از این روفاکتورهای بسیاری در ان نقش دارند. آسیب دیدیگی رباط صلیبی که این روزها بسیاررواج پیداکرده است هم در ایران و هم در بسیاری از کشورها ی صاحب فوتبال اجتناب ناپذیر است و بارها دیده شده که تاپ ترین فوتبالیست های دنیا که در بهترین و پرامکانات ترین تیم های جهان توپ می زننددچار این حادثه می شوند ولی می توان درصد وقوع این عارضه را تاحدودی کنترل کرد. در مرحله اول استراحت نقش بسزائی ایفا میکند. امروزه در دنیا مرسوم است که یک ورزشکار حرفه ای در شبانه روز باید 8 تا 9 ساعت خواب کافی داشته باشد . حتما خواب قبل از نیمه شب یعنی قبل از ساعت 24 باشد. در مرحله دوم تغذیه مناسب و کنترل شده از هر جهت در ساعت های معین. مرحله سوم مراقبت های بهداشتی و جسمی از لحاظ نیازهای قشر جوان و داشتن یک زندگی کاملا سالم و حرفه ای و همچنین اعصابی آرام و با آرامش تمرین کردن . مرحله چهارم فازهای تمرینی است که شامل تمرینات خارج از فصل ؛ شروع فصل و داخل فصل است. نوع تمرینات باید به صورت طبقه بندی شده و گام به گام باشد. تمرینات با وزنه نقش بسیار مهمی در پیشگیری از آسیب دیدگیهای احتمالی ایفا می نماید. تمرینات با وزنه در ورزش پربرخورد فوتبال اعجاز می کندکه متاسفانه در باشگاههای ما کمتر به آن توجه می شود. نوع دیگر تمرینات ترکیبی تمرینات پلی متریکی است که این تمرین باعث استحکام رباط ها می شود. نمونه ای از این نوع تمرینها جامپینگ ( پرشها ) است که اگر درست و در زمان مشخص انجام شود باعث افزایش توان بیشتر عضلات چهار سر ؛ همسترینگ و دیگر اندام تحتانی می شود.داروها و هورمون ها 

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

متاسفانه استفاده گسترده از داروها و هورمون ها در بین فوتبالیست ها رایج شده است. این عده می کوشند که به وسیله آنها به اهداف کوتاه مدت خود دست یابند. نمونه هائی از این قبیل داروها و هورمون هایی که استفاده می شوند عبارتند از : استروئیدها؛ هورمون های رشد؛ آمفتامین ها و ظاهرا از همه بی خطر کافئین. آنابولیک استروئیدها در مردان می توانند سبب جلوگیری از رشد ؛ کوچک شدن بیضه ها ؛ صدمه دیدن کبد و افزایش اندازه سینه ها شوند.اگر هورمون رشد قبل از پیایان سن بلوغ استفاده شوند سبب بیماری غول پیکری و ناهنجاریهای پوستی و بزرگ شدن استخوان ها می شود. استفاده از آمفتامین ها می تواند منجر به اعتیاد ؛ سردرد ؛ سرگیجه ؛ پریشانی ؛ اضطراب ؛ پرخاشگری ؛ اختلالدر قضاوت و در نهایت مرگ شود. استفاده از کافئین مانع تخلیه کربوهیدرات ها از طریق افزایش مصرف چربی می شود.از آنجائی که کافئین تحریک کننده اعصاب مرکزی است استفاده زیاد از حد آن باعث سردردها ؛ اضطراب ؛ بی خوابی و افزایش ادرار می شود و نتیجتا منجر به کم آبی بدن می شود.

بازیکنان همیشه در پی برتری بر سایر رقبا در سطوح مختلف رقابتی هستند بنابراین به استفاده از مواد نیروزای کمکی مختلف روی می آورند . بازیکنان بزرگ توانایی های طبیعی ؛ تمرینات سخت ؛ تبعیت از مربی خوب و روحیه برجسته رقابتی را با هم در آمیخته اند تا آنان را در مقابل رقبا به برتری برسانند.متاسفانه امروزه بازیکنان در پی استفاده از دانش زیست پزشکی در مورد داروها و هورمون ها هستند تا با کمک آنها به برتری غیر منصفانه دست یابند.
18 توصیه برای اینکه اگر بعد از تمرین گرفتار درد شدید...


نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

 1ـ توقف؛ اگر در حال تمرین هستیدو احساس می کنید که ماهیچه هایتان درد گرفته اند سعی نکنید آن را نادیده بگیرید به تمرین ادامه ندهید.

2ـ اگر درد شدید است عضله را بکشید و آن را ماساژدهید.

3ـ اگر دچار گرفتگی عضله شده و اکنون بهبود یافته اید تمرین را آرام آرام شروع کنید.

4ـ بلافاصله بعد از تمرین دوش آب سرد بگیرید.

5ـ گرفتگی را گرم نکنید.

6ـ به محل شوک بدهید. 4 دقیقه گرم کردن و 1 دقیقه گذاشتن یخ .

7 ـ خوردن مسکن هایی چون ایبوپروفن می تواند به دردتان کمک کند.

8 ـ از پمادهای گرم یا سردکننده استفاده نکنید.

9 ـ حرکت کنید . وقتی عضله شما گرفته است ؛ سخت ترین کار برایتان تکان خوردن است اما بدانید که بسیار برایتان مفید است به آرامی راه بروید.

10ـ شنا کنید . یکی از راههای بسیار مفید شنا کردن است.

11 ـ معمولا پس از یک تمرین سنگین درد زیادی احساس نمی کنید اما پس از یک روز درتان شدید می شود نگران نباشید.

12 ـ ماساژ دهید . معمولا ماساژ دادن عضلات گرفته به شما کمک خواهد کرد.

13 ـ اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.

14 ـ نقاطی که می دانید دچار گرفتگی می شود را بپوشانید.

15 ـ حد خود را بدانید . شما خود بهتر می دانید که چه مقدار تمرین شما را از پا در خواهد آورد.

16 ـ کلسیم کافی به بدنتان برسانید. گاهی گرفتگی ها به خاطر کمبود کلسیم است.

17 ـ در طول روز یک یا دو موز بخوریدزیرا پتاسیم موجود در آن از گرفتگی ها جلوگیری می کند.

18 ـ نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نکنید.11 راه تخفیف درد زانو

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

1 ـ وزن را از روی زانویتان بردارید.

2 ـ  زانو بند را کنار بگذارید.

3 ـ از پمادهای آرام بخش استفاده کنید.

4 ـ با تمرین ماهیچه ها را تقویت کنید.

5 _ از کمپرس یخ استفاده کنید.

6 ـ از گرما با احنیاط استفاده کنید.

7 ـ کشش را فراموش نکنید.

8 ـ روی زمین نرم بدوید.

9 ـ ناحیه صدمه دیده را ببندید.

10 ـ کفشهایتان را نو کنید.

11 ـ استراحت کنید.

 


مصدومیت 

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

مصدومیت

۱- استراحت

چگونه : بازیکن مصدوم باید تمام فعالیتهایش را متوقف کند.

چرا؟ - ادامه بازی مصدومیت را بیشتر خواهد کرد

۲ ـ کمپرس سرد

چگونه : با استفاده از یک قطعه یخ که در پارچه نخی یا کیسه پلاستیکی قرار دارد موضع را سرد می کنیم. می توانیم از اسفنجی که در آب سرد قرار گرفته استفاده کنیم. می توان استفاده از یخ را به مدت ۲۴ ساعت ادامه داد . چون تماس مستقیم یخ با پوست ایجاد اسپاسم عضلانی می کند هیچگاه یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید.

چرا؟ یخ درد تورم و خونریزی را کم می کند. یخ به دلیل سردی انقباض عروقی ایجاد می کند و از آزاد شدن مواد واسطه التهابی جلوگیری می کند.

3 – بستن موضع

چگونه : یک باند کشی بر روی محل آسیب دیده بسته می شود که البته می تواند همراه با استفاده از یخ یا بعد از آن انجام گیرد.

چرا؟ خونریزی و تورم را کم می کند و یک محافظ برای منطقه آسیب دیده ایجاد می نماید.

4 _ بالا گرفتن موضع آسیب دیده

چگونه : ناحیه آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب قرار دهید

چرا : درد ؛ خونریزی و تورم را کاهش می دهد.


علت کوتاهی قد

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

علت کوتاهی قد 

بیشتر بازیکنان فوتبال نسبت به سایرین قدکوتاهتری دارند.نتیجه تحقیقات در یک مدرسه فوتبال نشانداد فشردگی بیش از حد مهره های ستون فقرات هنگام ایستادن های متوالی در ورزش فوتبال باعث کوتاهی قد این افراد می شود. هرچند به نظر می رسد این کوتاهی قد موقتی است. دکتر کمپل معتقد است هنگامی که بازیکنان فوتبال برخوردهای ناگهانی با هم دارند یا به طور ناگهانی توقف می کنند در حقیقت بار اضافی به مهره های ستون فقرات خود وارد می کنند. هنگام تکل رفتن یا نگه داشتن توپ و سایر تکنیک های موجود فشار برنخاع بسیار بیشتر می شود.پزشکان معتقدند با اندازه گیری قد این بازیکنان قبل و بعد از بازی می توان به راحتی به این مسئله پی برد.وقتی مهرهای ستون فقرات تحت فشار قرار گیرند میزان آب و مایعات موجود در میان آنها را نبایداز نظر دور نگه داشت. البته محققان هرگز نمی گویند نباید فوتبال بازی نکرد ولی بهتر است بازیکنان فوتبال پس از نیمه اول کمی دراز بکشند و پاهای خود را رها کنند تا بار اضافی از روی نخاع برداشته شود و نخاع بتواند دوباره مایع از دست رفته خود را برای نیمه دوم به دست آورد و فشار زیادی به دیسک های ستون فقرات وارد نشود.


وقتی زانو آب می آورد


نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

                                   وقتی زانو آب می آورد

آب آوردن زانو نشانه بیماری خاص در زانو است که باید تشخیص و در جهت درمان آن اقدام کرد. سه نوع مایع داخل زانو وجود دارد ؛ مایعات چرکی - مایعات خون آلود و مایعاتی که به علت افزایش ترشح مایع مفصلی داخل زانو ایجاد می شود که درد شدید در ناحیه زانو و تب علائم مشخص آن است که در این موارد باید آب زانو کشیده شود و بر اساس میکروبی که باعث عفونت شده باید درمان آنتی بیوتیکی انجام شود. در بعضی موارد وجود مایع در داخل زانو به علت خونریزی های داخل زانو است که معمولا به دلیل آسیب ها و صدماتی که زانو می بیند این اتفاق رخ می دهد. آنچه بیشتر در مورد آب آوردن زانو متداول است افزایش ترشح مایه مفصلی است که در دو گروه از بیماری ها اتفاق می افتد: یکی بیماری های رماتیسمی و دیگری آرتروز و ساییدگی زانو است . البته وجود مایع در داخل زانو غیر طبیعی نیست ولی بیماری های رماتیسمی و آرتروز به علت ساییدگی غضروف مفصلی تحریک بافت پوششی که مایع را ترشح می کند اصطلاحا باعث آب آوردن زانو می شود.


درد عضلات


نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

درد عضلات 

وقتی فوتبال بازی می‌کنیم یا هر ورزش دیگری را انجام می‌دهیم، عضلات ما گلوکز (قند) را از خون می‌گیرند تا برای تولید انرژی از آن استفاده کنند. انرژی در حرکت عضلات به ما کمک می‌کند. ماده زائدی که در هنگام ورزش کردن در بدن ما تشکیل می‌شود شامل اسیدی به نام «اسید لاکتیک» است. هر چقدر عضلات ما گلوکز یا قند بیشتری مصرف کنند، اسید لاکتیک بیشتری تولید می‌کنند. اسید لاکتیک مثل سمی است که در عضلات جمع می‌شود. بعد از مدتی، بر میزان اسید لاکتیک افزوده می‌شود و به حدی می‌رسد که عضلات را به درد می‌آورد، در نتیجه مجبور خواهیم شد ورزش را متوقف کنیم. علاوه بر اسید لاکتیک، سم‌های دیگری نیز تولید می‌شوند. این سم‌ها وارد خون می‌شوند و خون آنها را به تمام بدن از جمله مغز منتقل می‌کند. در نتیجه شما احساس خستگی می‌کنید و تمایل به استراحت پیدا می‌کنید. وقتی استراحت می‌کنید، جریان خون، اسید لاکتیک و سم‌های دیگری را که در عضلات و مغز جمع شده‌اند، از آنجا دور می کنند. بعد از مدت کوتاهی مغز و بدن شما سرحال می‌شود و می‌توانید ورزشتان را ادامه بدهید. هنگامی که بر اثر ورزش، مقدار اسید لاکتیک در عضلات شما بالا می رود، باعث خستگی و احساس ضعف در عضلات می شود. بنابراین استفاده از مواد غذایی که در بدن شما باعث بروز پاسخ قلیایی گردد و اسید را خنثی کند می تواند از خستگی شما بکاهد، مانند سیب ، پرتقال، توت فرنگی ، لیمو، گلابی ، سیب زمینی، اسفناج، خیار ، ترب، تربچه و سایر میوه ها و سبزیجات.آسیب مینیسکها 

نوع مطلب :پزشکی در فوتبال  ،

 آسیب مینیسكها 

در زانوی هر فرد دو مینیسك وجود دارد . یعنی مینیسك داخلی و مینیسك خارجیكه از جنس بافت فیبر و كارتیلار بسیار محكم و مرتجع می باشد. عمل اصلی مینیسكها عمق دادن به حفره مفصلی و تعدیل فشارهای وارد بر زانو می باشد. مینیسكها به وسیله لیگامنتهای كرونری به لبه استخوان درشت نی متصل می شوند. اگر اینگونه نبود آزادانه بر روی استخوان درشت نی حركت می كردند. حركت چرخشی استخوان درشت نی در زیر مینیسك صورت می گیرد ؛ حال آن كه حركات خم شدن و باز شدن زانو در بالای مینیسك صورت می گیرد.

مینیسك خارجی از مینیسك داخلی متحرك تر می باشد. این تحرك بیشتر به دلیل كنترل مینیسك مربوط به وسیله عضله ركبی می باشد. عضله ركبی در قسمت خلفی به مینیسك خارجی متصل می شود و به همین دلیل هنگام چرخش درشن نی ؛ آن را از مسیر حركت خارج می كند. در مقام مقایسه با مینیسك خارجی ؛: مینیسك داخلی به وسیله هیچ عضله ای كنترل نمی شود و در نتیجه هنگام چرخش درشت نی در معرض كشیده شدن و یا تغییر شكل یافتن قرار می گیرد. به همین دلیل هنگام پیچیدگی های ناگهانی و غیر طبیعی مینیسك داخلی فوق العاده صدمه پذیر می باشد.مثلا هنگام تكل زدن. پارگی و یا دررفتگی كامل مینیسك پای فوتبالیست ممكن است در اثر ضربه متقیم و یا پیچیدگی شدید صورت گیرد. در فوتبالیست ها صدمه مینیسك داخلی ( ۹۰٪ ) بیشتر از مینیسك خارجی اتفاق می افتد. دلیل آن ارتباط مستقیم لیگامنت دو طرف درشت نی با مینیسك داخلی می باشد. لذا حركات چرخشی زانو باعث كشیدگی آن می شود. پس صدمه دیدگی و پارگی لیگامنت دو طرف درشت نی بیشتر از لیگامنت دو طرف نازك نی اتفاق می افتد.

بعد از پارگی مینیسك بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم می باشد. مواد غذایی مینیسك ها با توجه به قانون اسمز از مایع سینوویال تامین میشود. بعد از پارگی قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود. در بعضی مواقع قسمت پاره شده از بقیه مینیسك جدا شده و در داخل مفصل بین استخوان درشت نی و ران قرار می گیرد و منجر به قفل شدن زانو می شود كه در صورت تكرار نیاز به عمل جراحی می باشد. جهت آزمایش پارگی مینیسك تست زیر را انجام می دهیم:

۱- در حالی كه زانو به حالت نیمه خم قرار دارد یك دست بر روی كشكك و دست دیگر مچ پا را محكم نگاه می دارد ۲- زانو را به آرامی باز كرده و در همان حالت چرخش می دهیم. چرخش و باز شدن زانو باید تواما صورت گیرد. ۳- شنیدن یا احساس كردن صدای تیك تیك نشانه پارگی مینیسك است.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/29ساعت 3:50 بعد از ظهر  توسط  یعقوبی  |